KİL MASKESİNİN FAYDALARI

KİL MASKESİNİN FAYDALARI

 

KİL MASKESİNİN FAYDALARI

 

 

Kil maskesi yüzyıllar boyunca Avrupa ve Anadolu’da hatta uzak doğu medeniyetlerinde kullanılıp , günümüze kadar gelen çok faydalı bir maskelerden biridir. Özellikle kil maskesinin cilt üzerinde sağladığı etkiler ve faydalar saymakla bitmez. 

Bu nedenle sizlere Kil maskesinin faydaları adlı bir başlık altında tüm bilgilerimizi sizlerle paylaşmak isteriz. 

 

 

 

 

 

 

Kil Maskesinin Faydaları 

 

 

Gittiğiniz kozmetik firmalarında birbirinde farklı markalarda kil maskesi çeşitleriyle karşılaşmışızdır. Hatta birbirinden farklı renklerde kil maskeleri görmüşüzdür. Kil maskelerinin farklı çeşitleri bulunmaktadır. Ortak yanları olduğu gibi, farklı özellikleri de bulunmaktadır. Kısaca bu özelliklerinden bahsetmek isteriz. 

 

 

Kil Maskesi Faydaları Nelerdir? 

 

 

Kil maskesinin faydaları aslında saymakla bitmez. Daha öncede söylediğimiz gibi uzak doğu ve Avrupa’da yüzyıllardır kullanılmaktadır. Ancak biz kil maskesinin başlıca faydalarını sizlerle paylaşmak isteriz. 

 

 

 

 1. Kil maskesinin en önemli faydası cilt tonunumuzu doğal rengine çevirmesidir. Böylelikle tek ton rengi olan cildiniz daha bakımlı ve güzel gözükmektedir. 

 2. Kil maskesini düzenli kullanıldığımızda sivilce oluşumu engeller ve cildimizdeki sivilceleri temizler. 

 3. Kil maskesi aynı zamanda cildimizde bulunan güneş ve sivilce lekeleri gibi cilt lekelerimizin giderilmesine yardımcı olur. 

 4. Kil maskesi sonrasında uygulanan nemlendirici kremler sayesinde cildimizin kendini yenilemesine yardımcı olur. 

 5. Kil maskesi uyguladığımızda cildimizdeki kan akışı hızlanır ve bu akışın hızlı olmasından dolayı yenilenen hücreler cildimizin berraklaşmasını sağlar ve cilt problemlerimizi azaltır

 6. ile cildimize dokunduğunuzda elimize gelen pütürler yok olur. Ancak bu pütürlerin yok olması için mutlaka düzenli bir şekilde kil maskesi kullanmayı ihmal etmemeliyiz. Böylelikle yaklaşık 30 gün içerisinde bu pütürler kendiliğinden yok olur. 

 7. Ciltte oluşan lekelerin normal rengine dönmesi oldukça zordur. Bu sebeple düzenli olarak  uygulanan kil maskesi yardımıyla yaklaşık 6 ay içerisinde cilt lekelerimizden kurtulabiliriz. 

 

 

 

 

 

Beyaz Kil Maskesinin Faydaları Nelerdir? 

 

 

Sizlere daha öncede bahsettiğimiz gibi her kil maskesinin faydası farklıdır. Özellikle beyaz kil maskesi cilt için en yararlı olan kil maskelerinden biridir. Sizlere beyaz kil maskesinin faydalarını sıralacak olursak; 

 

 • Beyaz kil cildimiz üzerindeki pütürleri ve tüm pürüzleri yok etmede birebirdir. 

 

 • Beyaz kil cildimizde bulunan tüm toksinleri arındırır ve giderir. 

 

 • Beyaz kil cildimizin daha canlı gözükmesini sağlarken aynı zamanda cildimize ışık verir. 

 

 • Beyaz kil cildimizi sıkılaştırır ve cildimizi besler. 

 

 • Beyaz kil cildimizde bulunan sebum oranını minimum seviyeye düşürür ve gözeneklerimizi çok iyi şekilde açar. 

 

 

 

 

Kil Maskesi Tarifi 

 

 

Doğal kil maskesini hazırlayabilmek için öncelikle bir kaç malzemeyi hazır bulundurmalıyız. Bu malzemeler aşağıdaki gibidir; 

 

 

MALZEMELER 

 

 

 • Yeteri kadar kil ( Cilt için olması gerekmektedir. )

 • Su

 

 

NASIL YAPILIR? 

 

 

Kil maskesi hazırlanışı için öncelikle cam bir kase içerisine önce kili ardından da suyu dökelim ve iyicene karıştıralım. Karışım koyu bir kıvama geldiğinde çok ince bir tabaka halinde yüzümüze sürün. 

Ortalama  olarak 5 dakika boyunca bekleyelim ve önce soğuk ardından da ılık su ile cildimizi kil maskesinden arındıralım. 

Kil maskesine eğer gül suyu , papatya suyu gibi bitkisel karışımları eklersek daha iyi sonuçlar alabiliriz. 

Yaz ayları boyunca cildimizi güneş kremleri ile ne kadar güneşten korumaya çalışmış olsak da, şu dönem cildimizin en çok bakıma ihtiyacı olan bir dönemdir. Özellikle mevsim geçişlerinde ciltte kurumalar ve dökülmeler ile daha sık bir şekilde karşılaşmaktayız. Şu dönemde cildimiz için en faydalı maskelerden biridir, kil maskesi. 

Cildimizi, kil maskesi ile yenileyip yeni ve taze bir cilt ile sonbaharı karşılayabiliriz.

Etiketler: KİL MASKESİNİN FAYDALARI
Eylül 14, 2020
Listeye dön
Çerez Kullanımı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.