STRETCHİNG İLE BEDENİNİZİ ESNETMENİN ÖNEMİ

STRETCHİNG İLE BEDENİNİZİ ESNETMENİN ÖNEMİ

 

 

STRETCHİNG İLE BEDENİNİZİ ESNETMENİN ÖNEMİ

 

 

Bedeni esnetmeyi ve rahatlatmayı esas alan, sağlığınız için en az kardiyo kadar önemli olan stretching’i mercek altına aldık. İşte stretching faydaları, nasıl yapıldığı, kardiyo öncesi ve sonrası nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında bilmeniz gerekenler!

 

 

 

Strecthing’in faydaları

 

 

Stretching, kas yapısının daha esnek bir hale gelmesini ve eklemlerin hareket kabiliyetini artmasını sağlar. Düzenli olarak spor yapıyorsanız egzersiz öncesi ve sonrasında mutlaka stretching yapmalısınız. Eğer düzenli egzersiz yapmıyorsanız sabah veya akşam yarım saatinizi strecthing’e ayırmanız bedeninize çok iyi gelecektir.

Özellikle gün içerisinde yaşadığınız stres ve bazı olumsuz duygular, bedeninizin katılaşmasına neden olabilir. Özellikle omuz ve boyun bölgesinde oluşan katılaşmalar bazı rahatsızlıklara da ortam hazırlar.

 

 

Bunun yanı sıra tüm gün boyunca bilgisayar başında oturmak ve uzun süreler telefona bakmak, boyun ve omurga düzleşmesine neden olabiliyor. Bunun önüne geçmek için stretching, vücudunuza tam destek sağlayacak bir yöntemdir.

 

 

Beden ve zİhin sağlığınız için önemli bir yere sahip olan stretching’in 6 faydası:

 

  • Stretching, vücudunuzdaki kasları gevşeterek bedeninizdeki kasılmaları ortadan kaldırır. Böylece hareket kabiliyetiniz de artar. 

 

  • Sırt, boyun, omuz ağrılarınız varsa çok iyi gelir. Zaman içinde oluşabilecek zedelenmelerin önüne geçer.

 

  • Eklemlerinizde oluşabilecek sıvı kaybını önleyerek eklemlerinizin daha dayanıklı olmasını sağlar.

 

  • Stretching’in faydaları arasında en başlıca olanlarından bir tanesi de fiziksel ve zihinsel farkındalıktır. Stretching konsantrasyonunuzun artmasına destek verir ve anda kalmaya odaklanmanızı sağlar.

 

  • Akşam yapacağınız esneme hareketleri, günün stresini üzerinizden atmanıza yardımcı olacağı için uyku kaliteniz artar.

 

  • Sabah yapacağınız esneme ise güne daha canlı ve enerjik başlamanıza yardımcı olur.

 

 

 

Stretching Nasıl Yapılır?

 

 

Maksimum fayda için esneme hareketlerinin bir bütün halinde olması gerekir. Boyunda başlayan hareketler, omuz ve sırta doğru gitmelidir. Ardından bacak hareketleri başlamalı ve en son bel hareketleri ile stretching son bulmalıdır.

 

Bedeninizi gevşetmek aynı zamanda zihninize de çok iyi gelir. Hızlı yaşadığınız hayatınızda bunu bir ara verme olarak da görebilirsiniz. O yüzden strecthing yaparken zihninizi de tamamen boşaltmaya çalışmalısınız. Odağınız sadece bedeninizde olmalı. Bu sırada klasik müzik dinlemeyi deneyebilirsiniz.

 

 

 

Kardiyo Öncesi Stretching

 

 

Burada dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta var. Isınmamış beden ile stretching yapmak kaslarınızın yırtılmasına neden olabilir. Eğer ısınmadan bedeninizi esnetmek istiyorsanız hareketlerinizi oldukça küçük tutmanızda fayda var. Kardiyo ile bedeni ısıttıktan sonra kendi sınırlarınızın içerisinde esneme hareketlerini yapabilirsiniz.

 

 

 

 

Kardiyo Sonrası Stretching

 

 

 

Etkili şekilde stretching yapabilmeniz için herhangi bir spor türüyle bedeninizi ısıtmanız yeterli. Egzersiz sırasında kaslarda oluşan yıkımın ve kasılmaların azalması için bedeninizi esnetmek şart. Bedeninizi esnetmediğiniz durumlarda kaslarınız zedelenebilir ve uzun vadede sakatlıklara yol açabilir. Ayrıca kardiyo sırasında çok yorduğunuz bedeninize gevşemek, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.

 

 

 

Etiketler: STRETCHİNG İLE BEDENİNİZİ ESNETMENİN ÖNEMİ
Eylül 18, 2020
Listeye dön
Çerez Kullanımı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.