SOĞUK HAVADA SPOR YAPMANIN 5 FAYDASI

SOĞUK HAVADA SPOR YAPMANIN 5 FAYDASI

 

 

SOĞUK HAVADA SPOR YAPMANIN 5 FAYDASI

 

Kış sezonunda neredeyse hepimiz adeta kış uykusuna yatıyoruz! Yaz aylarının getirdiği doğa yürüyüşleri, piknikler, açıkhava etkinlikleri yerini iç mekan sosyal etkinliklerine ve battaniye keyfi yaparak film izlemeye bırakıyor. Oysa soğuk havada spor yapmak, beden ve zihin sağlığımız için çok faydalı! Kış sporları ile daha yakından tanışmak isteyenlere, soğuk hava sporlarının vücuda etkilerini sıraladık.

 

 

 

 

Kış Aylarında Yapılması Önerilen Sporlar

 

 

 

Kış sezonu evcimen bir atmosfer yaratsa da aslında birçok farklı spor seçeneği mevcut. Kayak, snowboard, kızak, kar raftingi, buz pateni, buz hokeyi gibi birçok sporun yanı sıra kış aylarında doğa yürüyüşü yapmak da bedeni ve zihni dinç tutan etkili kış etkinlikleri arasında. 

 

 

 

Sizi iç mekanlara kapatan serin havalara inat, kalın kıyafetlerle ve gerekli ekipmanlarla doğayla bir bütün haline gelebilirsiniz. Bireysel veya takım halinde yapabileceğiniz kış sporlarıyla da adrenalin seviyenizi yükseltirken mutluluk hormonlarınızı arttırmanız ve kapalı havaların verdiği depresyon halinden kurtulmanız mümkün. İşte kış sporlarının zihne, ruha ve bedene iyi gelen 6 faydası!

 

 

 

1. Kardivasküler Sağlığı Destekler

 

 

Soğuk havanın kan sirkülasyonu ve kalp sağlığı üzerinde pozitif bir etkisi var. Sıcak hava damarları genişletip damar duvarlarını negatif yönde etkilerken soğuk hava dengeyi kurmaya yardımcı olur. Bu noktada elbette soğuğun da bir dozajı olduğunu unutmamak gerek. 

 

 

 

Sağlıklı damarlar sağlıklı bir kalbi destekler. Bu nedenle soğuk havalarda kalp atışlarını hızlandıran aktivitelerde bulunarak kalbin vücuda taze oksijen pompalamasına fırsat sunmamız gerekiyor.

 

 

 

2. D Vitamini Almanızı Sağlar

 

 

Hava kapalı olsa bile güneş ışınları hala vücudunuza D vitamini takviyesinde bulunmaya devam ediyor. Bu nedenle uzmanlar soğuk havalarda da eve kapanmaktansa dışarıda vakit geçirmenin çok önemli olduğunu belirtiyorlar. Kas ve kemik sağlığını koruyan D vitamininden eksik kalmamak için kış sporları yapmasınız bile düzenli olarak yürüyüşlere çıkmayı ihmal etmemeniz gerekiyor. 

 

 

 

3. Metabolizmayı Hızlandırır

 

 

Vücut soğukla karşılaştığında sıcaklık dengesini koruyabilmek için daha yoğun bir şekilde çaba göstermeye başlıyor. Bu nedenle soğuk havada spor yapmak metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı oluyor. Vücut ısısının korunmaya çalışması daha fazla enerji harcamak anlamına geliyor. Enerji harcayan beden de daha aktif olduğu için her bakımdan daha dinç ve dayanıklı hale geliyor. 

 

 

 

4. Mutluluk Seviyelerini Arttırır

 

 

Kış aylarında yeterince D vitamini alamama, sıkıcı rutinlere hapsolma, kansızlıktan dolayı çok üşüme gibi nedenlerden dolayı kendinizi depresif hissedebilirsiniz. Soğuk iklimlerde depresyona eğilim gösterme oranlarının yüksek olmasının nedeni bu durumla ilişkilidir. Ancak durumu fırsata çevirmek de bizim elimizde. 

 

 

 

Soğuk havada kapalı atmosferlere takılı kalmamanıza yardımcı olan dış mekan sporlarına ağırlık verir ve doğada daha fazla vakit geçirirseniz epinefrin, norepinefrin ve adrenalin hormonları mutluluk hormonları salgılamanıza destek sağlar.

 

 

 

5. Kalori Yakmanıza Yardımcı Olur

 

 

 

Yapılan bazı araştırmalar, soğuk havada vücutta bulunan yağın yakıt olarak algılanıp yakılmaya başladığını gösteriyor. (*) New York Times’ın yaptığı bir araştırma, 3 saatten fazla bir sürede 250 kalori yakılabildiğini ortaya koymakta. Bu nedenle sıcak havalarda yağ yakıcı egzersizler yaparken dehidrasyon problemiyle karşı karşıya kalabilirken soğuk havalarda daha kolay ve daha yoğun bir şekilde kalori yakmayı tercih edebilirsiniz.

 

 

Etiketler: SOĞUK HAVADA SPOR YAPMANIN 5 FAYDASI
Eylül 18, 2020
Listeye dön
Çerez Kullanımı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.