SIKI KOLLAR İÇİN 6 ETKİLİ YÖNTEM

SIKI KOLLAR İÇİN 6 ETKİLİ YÖNTEM

 

 

SIKI KOLLAR İÇİN 6 ETKİLİ YÖNTEM

 

 

 

Kollardaki sarkma problemi birçok kadına kısa kollu ya da askılı kıyafetlerini en üst raflara kaldırmayı ve hiç giymemeyi düşündürtüyor olabilir. Erkeklere oranla ne yazık ki kadınlarda bu tip sarkma problemleri daha fazla görünür. Ancak doğru bir beslenme planı ve egzersiz ile kollarınızı biçimlendirebilir daha fit bir görünüme sahip olabilirsiniz. Sıkı kollar için etkili olan 6 yöntemi araştırdık!

 

 

 

1. Vücudunuzdaki Genel Yağ Oranını Azaltın

 

 

Öncelikle deri altındaki kasları daha görünür kılabilmek için vücuttaki total yağ oranını azaltmak gerekmektedir. Sadece kollara yönelmeye çalışmak başarılı bir sonuç vermeyecektir.

 

 

 

Bu nedenle gün içerisinde aldığınız kalori miktarına dikkat etmeniz de gerekmektedir. Haftada 150 ila 300 dakika civarlarında egzersiz yapmak da sizi hedeflediğiniz düzeye ulaşmaya yaklaştıracaktır. İçerisinde protein, sağlıklı yağ, az miktarda karbonhidrat bulunan bir besin düzeni oluşturmak; bol sebze, meyve ve tahıl ile beslemek kalori düşürme hedefinize yardımcı olacaktır.

 

 

 

 

2. Dairesel Kol Egzersizleri Uygulayın

 

 

Ayaktayken kollarınızı 90 derecelik açıyla açarak omuz etrafında hızlı ve büyük daireler çizin. Ters daire hareketini de tamamladıktan sonra kısa bir ara verin ve iki set daha yaparak toplamda her iki kol için en az 3 set bu egzersizi uygulayın. Omuzlarınızın ve üst kollarınızın çalıştığını hissedeceksiniz.

 

 

 

3. Üçgen Şınav Egzersizini Deneyin

 

 

 

 

Sıkı kollar için en etkili egzersiz yöntemlerinden biri de üçgen şınav egzersizidir. Elleriniz omuz hizasında yerde olmalı, ayaklarınız parmak ucunda yere basıyor olmalı. Yere doğru sırtınızı bükmeden eğilip kalkarak kollarınızı kuvvetlendirebilirsiniz. 12 hareketle 3 set uygulayabilirsiniz.

 

 

 

4. Dumbbell Egzersiziyle Ağırlık Kaldırarak Kollarınızı Biçimlendirin

 

 

Bu egzersiz kollarınızın şekillenmesinde önemli rol oynar. Elinizde dumbbell varken belinizi 45 derece eğin. Dirseklerinizi bükün böylece üst kollarınız yere paralel duracaktır. Bu pozisyonda dumbbell’ınızı kaldırıp indirin. Her iki kol için de 12 hareketten 3 set uygulayabilirsiniz.

 

 

 

5. Eğilip Kalkma Egzersizi Yapın

 

 

 

 

 

Bir sandalye yardımıyla bu hareketi daha rahat yapabilirsiniz. Arkaya doğru oturur gibi bedeninizi eğin ve ellerinizi arkanızda duran sandalyeden destek alın. Dirseklerinizi bükerek eğilip kalkma egzersizini uygulayın. Vücudunuzun ağırlığını kollarınızda hissedeceksiniz. Bu hareketi de 12 hareketten 3 set şeklinde uygulayabilirsiniz.

 

 

 

 

6. Plank Egzersiziyle Üst Kollarınızı Çalıştırın

 

 

 

 

Yüzünüz yere dönük olacak şekilde paralel pozisyonda yere uzanın. Elleriniz ve ayak parmaklarınız yere basacak şekilde 30 saniye durun. Ayrıca bu egzersizde özellikle üst kollarınızı çalıştırmayı amaçlıyorsanız dirseklerinizi plank pozisyonundayken omuzlarınızın hizasında konumlandırmanız gerekiyor.

Bu altı yöntemi düzenli olarak uyguladığınız takdirde kollardaki sarkma probleminizin kontrol altına alındığını fark edebilirsiniz. Sadece egzersizlerin yeterli olamayabileceğini de ayrıca belirtmemiz gerek.

Yağlı yiyecekler, abur cubur, bol karbonhidratlı besinler ve vücudunuzda zararlı yağ oranını arttırıcı her türlü ürün yalnızca karın bölgenizde birikmez, kollarınızda da fazla yağlanmaya yol açar.

 

 

 

Bu nedenle bu besinlerden olabildiğince uzak durmaya dikkat etmeli, sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı tercih etmeli ve günde en az sekiz bardak su içmelisiniz.

 

Etiketler: SIKI KOLLAR İÇİN 6 ETKİLİ YÖNTEM
Eylül 18, 2020
Listeye dön
Çerez Kullanımı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.