MENSTRÜASYON DÖNEMİNİN METABOLİZMA HIZINA ETKİSİ

MENSTRÜASYON DÖNEMİNİN METABOLİZMA HIZINA ETKİSİ

 

 

MENSTRÜASYON DÖNEMİNİN METABOLİZMA HIZINA ETKİSİ

 

 

Sağlıklı bir kadının ayda 1 kere yaşadığı menstrüasyon dönemi vücutta oldukça fazla değişikliğe neden oluyor. Ağrılar, kramplar, ani ruh hali değişiklikleri, rahatsız hissetmek, enerji düşüklüğü ve benzeri pek çok değişimi beraberinde getiren menstrüasyon dönemi kadınların vücudunu tamamıyla etkisi altına alıyor. Bu dönemde sıklıkla gözlenen iştah artışı ise akıllara bir soru getiriyor: Menstrüasyon döneminin metabolizma hızına etkisi oluyor mu?

 

 

 

Açlık Hissinin Artışı

 

 

Ay boyunca değişen hormon seviyelerine göre gerçekleşen menstrüasyon döngümüz hormon dalgalanmalarıyla beraber iştahımızı oldukça fazla etkiliyor. Uzmanlara göre bu iştah artışının altında vücudumuzun normal şartlarda yaktığından daha fazla kalori harcıyor olması yatıyor. Yani menstrüasyon döneminin hemen öncesinde ve sırasında oluşan açlık krizlerinin ve yüksek kalorili gıda aşermelerinin nedeni vücudun normalde olduğundan daha fazla kalori harcıyor olması.

 

 

 

Evet, Metabolizmamız Etkileniyor!

 

 

Menstrüasyon öncesi vücutta oluşan hormon dalgalanmalarından en fazla etki gören hormonlar, progesteron ve östrojen seviyeleri oluyor. Fakat insan vücudu maksimum kaloriyi tam da bu dönemden iki hafta önce harcamaya başlıyor. Yani bir kadının bazal metabolizması aslında menstrüasyon kanamaları başlamadan iki hafta önce en hızlı haline ulaşıyor ve kanamalar başlayana kadar bu yüksek tempoyu sürdürüyor.

 

Vücudun menstrüasyon dönemi öncesi hazırlık sürecinde artan hormonlarla BM hızı yüzde 10-20 arası artış gösteriyor. Menstrüasyon kanamalarıyla beraber hormonların dibe vurması ise BM hızını normal haline düşürüyor.

 

 

 

Hareket Etmek

 

 

Metabolizma hızındaki bu yükselişe ayak uydurabilmek adına hayatımızın içindeki sporu doğru ayarlayabilmek çok büyük bir önem teşkil ediyor. Doğal olarak fonksiyonlarını devam ettirebilmek için daha fazla kalori harcamaya başlayan vücudu gereğinden fazla yormamak ama sedanter bir hayat da yaşamıyor olmak önemli. Bu dönemde sporu abartmak, hormonlar, iştah ve kalori ihtiyacıyla birleşerek vücutta yağ stoklanmasında artış ve kas kütlesinde azalmaya neden olabiliyor.

HIIT egzersizler menstruasyon döngüsünün birinci yarısı (kanamalardan hemen sonra) için uygunken, yoga, yürüyüş ve pilates tarzı aktiviteler bu döngünün ikinci yarısında daha uygun oluyor.

 

Menstrüasyon döngüsünün ikinci yarısında kan şekeri seviyelerinde düşüş gözleniyor. Bu da stabil bir kan şekeri seviyesi için daha fazla kalori almak anlamına geliyor. Yani kadınlar menstruasyon döngüsüne bağlı olarak daha fazla kalori harcıyor, fakat bu duruma menstruasyon kanamaları neden olmuyor.

 

 

 

Gıda Tercihi

 

 

Menstrüasyon dönemlerindeki aşermelerde genellikle yöneldiğimiz şekerli ve karbonhidrat deposu gıdalar gün içindeki ve hatta dönemsel enerjimizi korumamız açısından pek de uygun değil. Anlık olarak tatmin sağlasalar da düşmeye meyilli olan kan şekerinde ani oynamalara ve beklenmeyen düşüşlere sebebiyet verebiliyorlar.

 

Bunun yerine gün içinde belli aralıklarla küçük öğünler tüketmek iştah kontrolünde oldukça etkili olabiliyor. Aşırı acıkmayı, kalori kıtlığını ve aşermeleri engelleyen bu metodu uygulayarak fazla kalori harcanan ve dolayısıyla fazla acıkılan bu dönemlerde iştahı baskılamak mümkün olabiliyor.

 

MEGAPOLGİYİM AİLESİ OLARAK ÇOK DEĞERLİ OLAN KADIN MÜŞTERİLERİMİZ VE OKURLARIMIZIN BU DÖNEMLERİ HAKKINDA BİLGİ VERECEĞİNİ DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ YAZIMIZ...

 

 

 

Etiketler: MENSTRÜASYON DÖNEMİNİN METABOLİZMA HIZINA ETKİSİ
Eylül 21, 2020
Listeye dön
Çerez Kullanımı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.