KARDİYONUN FAYDALARI

KARDİYONUN FAYDALARI

 

 

KARDİYONUN FAYDALARI

 

Sağlıklı ve mutlu bir yaşam için mutlaka hayatınıza dahil etmeniz gereken bir egzersiz grubu var: Kardiyo! Kardiyo nedir, ne işe yarar, beslenme ile ilişkisi nasıl olmalıdır? İşte kardiyonun faydaları ilgili merak ettiğiniz her şey!

 

 

 

Kardiyo Nedir?

 

 

Vücudun dolaşım sistemine kardiyovasküler sistem denir. Kardiyo, bu sistemin kısaltılmış halidir. Kısaca açıklamak gerekirse kardiyo; kalp, damar ve akciğeri en yoğun şekilde çalıştırıp güçlendiren egzersiz grubudur. Kalp ritmininin yükseldiği ve nefes alışverişlerinin hızlandığı tüm egzersizlere kardiyo diyebiliriz; koşu, yürüme, yüzme, ip atlama, tenis, voleybol, futbol gibi… 

 

Kardiyonun yalnızca zayıflamaya yönelik bir egzersiz grubu olduğuna dair yanlış bir düşünce var. Evet, doktorunuzun size verdiği diyet programı ile eş zamanlı olarak kardiyo yapmak zayıflamanıza son derece destek olur. Ancak günlük yaşantınızda kardiyo yapmak sizi zayıflatmaz, yalnızca fit bir görünüme ulaştırır. Bunun haricince kalp damar ve akciğer üzerinde olumlu etkileri vardır.

 

 

 

Kardiyonun Faydaları

 

 

 

Kardiyoyu diğer egzersiz türlerinden ayıran en büyük özellik, dolaşım sistemi üzerindeki etkisidir. 

 

 

Kardiyo;

 

  • Kalbi güçlendirir ve kalbin kan pompalama görevini daha güçlü şekilde yapabilmesini sağlar.

 

  • Pompalanan temiz kan vücudun her bir noktasına ulaşarak bedenin yeterli seviyede oksijen almasına destek verir.

 

  • Oluşabilecek damar tıkanıklıklarının önüne geçer.

 

  • Yüksek tansiyona bağlı hastalıkların oluşmasını engeller.

 

  • Kemikleri güçlendirir.

 

  • Metabolizmayı hızlandırır.

 

  • Uyku kalitesini arttırır.

 

Kardiyonun bedeninizde yarattığı faydalarını görebilmek için haftada en az iki kere yukarıda bahsettiğimiz egzersiz türlerinden yapmayı ihmal etmemelisiniz.

 

 

 

Kardiyo Öncesi Ve Sonrası Beslenme

 

 

Yüksek performans gerektiren egzersizler sırasında kaslarınızda mikroskobik yırtıklar oluşur. Kaslar kendini onarırken bir sonraki zorlu koşullara hazır olmak için eskisinden daha büyük ve dirençli hale gelir, bu sırada da büyürler. Dolayısıyla kardiyo öncesi ve sonrasında yenilen yemekler vücudunuz için büyük önem taşır.

Egzersizden yaklaşık bir saat kadar önce bir avuç çiğ badem, yarım avokado veya bir porsiyon orman meyvesi gibi atıştırmalıklar vücudunuzda oluşacak yeni kaslara destek olur.

Antrenman sonrasında ise yemeğinizin sağlıklı bir protein ve karbonhidrat kombinasyonu içermesi gerekir. Muz ve bitkisel süt ile yapılan bir içecek içebilir; ızgara sebzeler, kinoa, ızgara organik tavuk, yabani somon veya haşlanmış yumurta yiyebilirsiniz.

 

Yorgunluk, kas krampları ve baş dönmesinin önüne geçmenin en iyi yolu ise yeterince su içmek… Egzersiz sırasında kaybettiğiniz suyu geri kazanmak için bol su içmeyi unutmamalısınız. 

 

 

 

Kardiyo Ve Yoga

 

 

Yoga yapan çoğu kişi, zaten aktif bir pratiği olduğu için kardiyoya ihtiyaç duymadıklarını düşünüyor ancak yoga yapan kişilerin de kardiyo yapmaya ihtiyacı var!

 

Yoga; solunum, sindirim, bağışıklık ve sinir sisteminin doğru bir şekilde çalışmasını sağlıyor. Kardiyo ise az önce bahsettiğimiz gibi dolaşım sistemine önemli katkılarda bulunuyor. Tavsiyemiz; yoga ve kardiyoyu beraber yapmanız. Örneğin haftanın üç günü yoga yapıyorsanız, iki gününü de kardiyoya ayırabilirsiniz. En az bir saatlik egzersizler size çok iyi gelecektir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler: KARDİYONUN FAYDALARI
Eylül 18, 2020
Listeye dön
Çerez Kullanımı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.