ELMA SİRKESİNİN FAYDALARI VE DOĞAL ELMA SİRKESİ TARİFİ

ELMA SİRKESİNİN FAYDALARI VE DOĞAL ELMA SİRKESİ TARİFİ

 

ELMA SİRKESİNİN FAYDALARI VE DOĞAL ELMA SİRKESİ TARİFİ

 

 

 

 

Elma sirkesi asırlar boyunca hastalıkları tedavi etmek amacıyla kullanılmıştır. Bugün marketlerin raflarını süsleyen elma sirkelerinin ise üzülerek söylemeliyiz ki sağlık açısından hiçbir faydası yoktur. Sağlık için faydalı olan elma sirkeleri ise doğal yöntemler ile evde hazırlananlardır. Elma sirkesini önemli bir şifa kaynağı haline getiren şey, içerdiği elma asitidir.

Elma sirkesini sağlık açısından bu kadar mühim kılan şey, içerisinde bol miktarda C vitamini, potasyum, kalsiyum ve sodyum bulundurmasıdır. İçerdiği bu maddelerden dolayı elma sirkesinin kanı inceltme, ateşi düşürme gibi yararlarının yanında sinir sistemine de iyi gelmektedir.

 

 

 

Elma sirkesinin faydalarını hepimiz biliriz. Bu nedenle dolabımızdan hiç eksik etmeyiz ancak çoğumuz güzelliğimize sağladığı ekstra artılardan haberdar değilizdir. İşte sizlere bu konuda birkaç öneri sunmak isteriz.

 

 

 

 

BÖCEK ISIRIKLARI

 

 

 

Eğer ki çok kaşınan ve şişmiş bir böcek ısırığınız var ise tahriş olmuş alana biraz elma sirkesi sürmenizi tavsiye ederiz. Asetik asit kaşıntı hissini dindirmeye ve iltihaplanmayı minimum seviyeye indirmeye yardımcı olabilir. Unutmamanız gerekir ki kullanmadan önce elma sirkesini yarı yarıya ölçülerle suyla karıştırmalısınız. Yani bir çorba kaşığı sirkeye, bir çorba kaşığı su ekleyerek uygulayabilirsiniz. Özellikle sinek ısırıkları konusunda çok faydalı olmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

TONİK

 

 

En doğal ve katkı maddesiz ürünleri bulmak için hem uzun araştırmalar yapmaktayız hem de çok fazla paralar ödüyoruz. Paramız cebimizde kalsın ve o tonikler yerine elma sirkesine bir şans verin deriz. Hem doğal bir üründür hem de fiyatı çok uygundur. Eşit miktarda su ve sirkeyi karıştırıp, birkaç damla sevdiğimiz esansiyel yağdan da damlatabiliriz. Özellikle güzel çiçek kokusu eklersek, kokusu daha da güzel olacaktır. Bu yaptığımız karışım cilt tonumuzu eşitlemeye, ph dengesini korumaya ve sivilce oluşumunu engellemeye yardımcı olur.

 

 

GÜNEŞ YANIKLARI

 

 

Kışın, güneş ile çok karşılamamış olsak da yaz geldi ve güneş hayatımıza dahil oldu. En çokta tatile gittiğimiz zaman, güneş bize eşlik etmektedir. Bazen güneş kremlerini ihmal ettiğimizde, vücudumuzda güneş yanığı oluşabiliyor. Bu durumlarda da elma sirkesi bize yardımcı olmaktadır. Birçok kişi elma sirkesinin içindeki asit sebebiyle yanığı daha da artıracağını düşünmektedir ama aslında cildin ph dengesinin korunmasını sağlar. Burada önemli olan nokta sirkeyi bol suyla karıştırmaktır. Ph dengesi sağlandığında yanık daha hızlı bir şekilde iyileşecektir.

 

 

 

YAŞLILIK LEKELERİ

 

 

Elma sirkesinin içerisinde, birçok cilt bakım ürünündeki popüler bir içerik olan alfa-hidroksi asit vardır. Bu özellik ise cildin kendini yenilemesine, sıkı ve taze kalmasına yardımcı olur. Yaşlılık lekelerinden kurtulmak için su ile karıştırılmış sirkeyi bir pamuğa döküp ve cildimizde biraz bekletelim. Öncelikle ilk kez uygularken 1 dakika kadar bekleterek cildimizin tepki gösterip göstermediğini kontrol etmeliyiz. Eğer ki iyi bir reaksiyon alırsak, biraz daha bekletebiliriz.

 

 

AKNE

 

 

 

Elma sirkesindeki malik asit antibakteriyel, anti-fungal (mantar önleyici) ve anti-viral özelliklere sahiptir. Mevcut sivilceleri azaltıp cildin iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca bu özellikleri sayesinde oluşma olasılığı olan akneleri de engelleyerek cildimizin daha temiz ve dengede kalmasını sağlar.

 

 

 

 

Etiketler: ELMA SİRKESİNİN FAYDALARI VE DOĞAL ELMA SİRKESİ TARİFİ
Eylül 14, 2020
Listeye dön
Çerez Kullanımı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.