BARRE EGZERSİZ SİSTEMİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

BARRE EGZERSİZ SİSTEMİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

 

 

BARRE EGZERSİZ SİSTEMİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

 

 

 

 

Son zamanlarda ülkemizde de adını duyurmaya başlayan Barre egzersiz sistemi, ilhamını baleden alıyor. Pilates, yoga ve temel bale hareketlerinin dengeli bir karışımından oluşan bu düşük tempolu spor ilk bakışta kolay görünse de hedef aldığı kasları derinlemesine çalıştırıyor. İşte Barre egzersiz sistemi hakkında bilmeniz gerekenler!

 

 

 

Barre Egzersizi Nedir?

 

 

 

İncecik bacakları ve zarif bir beli yani genel olarak vücut hatlarında incelmeyi hedefleyen Barre egzersiz sisteminde kişi, temel olarak yer çekimini ve vücut ağırlığını kullanıyor. Hedeflenen sıkılaşma ve incelme oranına ve kişinin kondisyonuna göre hafif ağırlıklardan da faydalanan bu sistem, uygulayıcısına dinamik bir egzersiz süreci sunuyor.

Her egzersiz sisteminde olduğu gibi Barre’ın da başında ve sonunda uygulanan ısınma ve soğuma hareketleri eklem, kas ve kemik sağlığı için çok büyük bir önem teşkil ediyor.

 

 

 

Barre stüdyolarında hareketleri yapmak için bale stüdyolarında bulunan barlardan da destek alınıyor. Fakat evde Barre egzersizi denemek isterseniz bir sandalye de işinizi görecektir!

 

 

 

 

 

Hedeflenen Bölgeler Ve Egzersiz Sistemi

 

 

Esneklik kazanmak isteyenler için ideal bir egzersiz sunan Barre sistemi, genellikle kontrollü ve yavaş hareketler içeriyor. Dolayısıyla nabız hızı kontrollü bir şekilde yükseliyor ve odak kardiyo antrenmanı yapmaktan ziyade kas gücünü kullanmaya dönüyor.

Güç egzersizlerinde vücut ağırlığı ve yer çekiminin etkisi dışında minimal ağırlıklardan, toplardan ve rezistans bantlardan da faydalanılıyor. Aslında çoğumuza yabancı olmaya squat, push up ve benzeri hareketlere de sisteminde yer veren Barre’ın fonksiyonel antrenmandan ve pilatesten en büyük farkı bale ile olan yakın ilişkisi. Bu ilişki sayesinde de kişi sıkılaşıyor ve kasları boyuna gelişiyor.

 

 

Yeni başlayanlar için de uygun olan Barre egzersizi, ağırlıklar ve tekrar sayılarıyla her seviyeye uygun hale getirilebiliyor. Genellikle Barre derslerinde tüm vücudun çalışması hedefleniyor fakat özel olarak belirli kas gruplarına da yoğunlaşan dersler mevcut.

 

 

 

Karın

 

 

Bale ve pilates hareketlerinden oluşan temeli sayesinde tüm karın grubu kaslarını aktif bir şekilde çalıştırıyor.

 

 

 

Kollar

 

 

Rezistans bantlar ve küçük ağırlıklar kullanılarak sıkılaşma sağlanıyor. Sadece vücut ağırlığıyla da kollar çalıştırılabiliyor.

 

 

 

Bacaklar

 

 

Bale ve pilates hareketleriyle kaslar güçlenirken bacak boyunun uzaması ve ince bir görüntüye kavuşması sağlanıyor.

 

 

 

Kalça ve Sırt

 

 

 

Kalçayı kaldıracak hareketlerin ağırlıkta olduğu derslerde vücudun arka tarafı da hedef alınıyor.

 

 

MEGAPOLGİYİM ailesi olarak size hayat içinde daha sağlıklı, mutlu, zinde ve fit olma imkanı tanıyacak bu egzersizleri izleyerek siz de evinizde rahatlıkla uygulayabilirsiniz >> VİDEO

 

 

Etiketler: BARRE EGZERSİZ SİSTEMİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER
Eylül 18, 2020
Listeye dön
Çerez Kullanımı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.