BAĞIŞIKLIK GÜÇLENDİREN ÖNERİLER

BAĞIŞIKLIK GÜÇLENDİREN ÖNERİLER

 

 

Fonksiyonel Tıp Uzmanı Dr. Mark Hyman’ın Bağışıklık Güçlendiren Önerileri

 

 

 

 

 

Covid-19 tehlikesi devam ederken özellikle sosyal ortamlarda uygulanan regülasyonlarla toplumsal ve bireysel sağlığımızı korumaya çalışıyoruz. Bu konuda bireysel olarak yapabileceğimiz en önemli adımlardan biri ise bağışıklığımızı güçlendirmek. Fonksiyonel Tıp Uzmanı Dr. Mark Hyman, sağlığımızı korumamız, bağışıklık sistemimizi güçlendirmemiz ve Covid-19’un olası ikinci dalgasından korunmamız için 10 maddelik bir tavsiye listesi hazırladı. İşte hayatımıza rahatlıkla adapte edebileceğimiz bağışıklık güçlendiren öneriler!

 

 

 

 

İşlenmemiş ve besin değeri yüksek gıdalardan oluşan bir beslenme planı

 

 

 

Bağışıklık sistemimiz için besleyici ve işlenmemiş gıdalar yakıt niteliğinde. Günümüzde enfeksiyon kaynaklı ölümlerin nedeni enfeksiyonun kendisi olarak değil, vücudun besin yetersizliği nedeniyle enfeksiyona karşı koyamaması olarak gösteriliyor.

 

 

 

Besin değeri yüksek bir beslenme tarzının olmazsa olmazı sebzelerdir. Günlük olarak en az 2 porsiyon meyve ve ortalama 8 porsiyon sebze tüketmek gerekiyor.

 

 

 

 

 

Şeker ve nişastadan uzak durmak

 

 

 

Şeker ve nişastadan uzak durmak çok önemli! Her sene en az iki kere onar günlük detokslar yaparak vücudu dinlendirmek ve yenilemek gerekiyor. Özellikle şeker bağışıklık sistemi için çok zararlı, ayrıca kafein ve alkol de benzer şekilde olumsuz etkiler yaratıyor.

 

 

 

 

 

Protein tüketimi

 

 

Bitkisel veya hayvansal fark etmeksizin kaliteli protein tüketimi düzgün çalışan bir bağışıklık sistemi için şart! Kişinin vücut ağırlığına göre yeterli proteini miktarını hesaplaması gerekiyor. Bu oran ortalama 1 gr/kg ile 0.5 gr/kg arası olarak hesaplanıyor.

 

 

 

Doğal antibiotikler

 

 

Sarımsak, soğan, zencefil ve zerdaçal gibi doğal antibiotikler beslenme planına mutlaka eklenmeli.

 

 

 

Dost bakterileri beslemek

 

 

 

İkinci beyin olarak da bilinen bağırsak, konu bağışıklık sistemimiz olduğu zaman da kilit bir role sahiptir. Pek çok patojen için bariyer görevi gören mikrobiyatamızı fermente gıdalar tüketerek beslememiz gerekiyor. Yoğurt, turşu, kefir ve benzeri gıdaların yanında prebiyotik olarak bilinen ve iyi huylu bakterilerin besin kaynağı olan lifli gıdaları da tüketmek gerekiyor.

 

 

 

 

 

Sıvı tüketimi

 

 

Yeterli miktarlarda sıvı tüketmek sağlığımızı genel anlamda desteklemenin en temel yollarından bir tanesi. Yeterli su tüketimine ek olarak, zengin içerikli kemik suyu ve çorba gibi sıvılara da beslenme düzeninde yer vermek oldukça önemli. Bitki ve baharat çayları da iyi çalışan bir bağışıklık sistemi için oldukça gerekli.

 

 

 

Yeterli uyku

 

 

Sağlık konusundaki bütünsel yaklaşımların popülerleşmesiyle önemi bir kere daha anlaşılan düzenli ve yeterli uyku bağışıklık sistemimiz için olmazsa olmaz! Her gece, en az 7-8 saat uyumak gerekiyor.

 

 

 

Düzenli egzersiz

 

 

Günlük ortalama 30-45 dakika arası egzersiz yaparak aktif kalmak bağışıklığı destekliyor. Fiziksel aktivitenin yoğunluğu ve uzunluğu mutlaka kişinin dayanıklılığına göre ayarlanmalı. Covid-19 tehlikesi süresince açık havada veya online imkanlarla yapılan fiziksel aktivite uzmanlar tarafından öneriliyor.

 

 

 

Stres seviyesi

 

 

Stres seviyesiyle beraber virüs nedenli enfeksiyon riskinin arttırıyor. Yoga, meditasyon, sıcak duş, derin nefes almak veya stresi azaltmaya yardımcı olacak herhangi bir aktivitede bulunmak, özellikle bu süreçte sağlığımızı koruyabilmemiz için çok önemli.

 

 

 

Besin takviyeleri

 

 

 

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için yapılması gereken şeylerden bir tanesinin de sağlıklı bir beslenme düzenine ek olarak besin takviyesi kullanmak.

 

 

 

 

Etiketler: BAĞIŞIKLIK GÜÇLENDİREN ÖNERİLER
Eylül 14, 2020
Listeye dön
Çerez Kullanımı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.